Second Medical Opinion

Kiedy jest pomocna Second Medical Opinion (Druga Opinia Medyczna)? 

Gdy stajesz przed trudną decyzją dotyczącą opieki zdrowotnej, może być ciężko wiedzieć, co zrobić. Czy operacja to rozwiązanie? Czy kolejne badanie to właściwy wybór? Czy lepiej jest podjąć leczenie czy poczekać i obserwować?

Aby odpowiedzieć na te duże pytania, warto porozmawiać z więcej niż jednym lekarzem. Nazywa się to zdobyciem drugiej opinii medycznej.

W codziennej opiece zdrowotnej prawdopodobnie nie potrzebujesz drugiej opinii. Jednak warto rozważyć drugą opinię, jeśli na przykład decydujesz o kosztownym lub ryzykownym teście lub leczeniu, takim jak operacja. Nie jesteś pewien, jak dobrze może działać test lub leczenie. Potrzebujesz więcej informacji na temat swoich opcji. Jesteś niepewny co do diagnozy.

Jak zdobyć Drugą Opinię Medyczną? 

Aby uzyskać drugą opinię, poproś swojego lekarza o nazwisko innego eksperta. Powinien to być ktoś, kto nie ma bliskich powiązań z twoim lekarzem. Wyjaśnij, że w ten sposób lubisz podejmować ważne decyzje medyczne. Nie martw się, że urazisz swojego lekarza. Drugie opinie są oczekiwane.

Jeśli nie czujesz się komfortowo pytając swojego lekarza o nazwisko, sprawdź z planem zdrowotnym prowincji, lokalnym towarzystwem medycznym lub najbliższym szpitalem uniwersyteckim.

Jeśli decydujesz o operacji lub innym specjalnym leczeniu, poproś swojego lekarza pierwszego kontaktu (takiego jak internista lub lekarz rodzinny) o nazwisko chirurga lub specjalisty, który nie pracuje z twoim obecnym chirurgiem lub specjalistą. Zastanów się także nad uzyskaniem opinii od profesjonalisty o odmiennym tle.

Podczas uzyskiwania Drugiej Opini Medycznej, postępuj zgodnie z tymi krokami:

  1. Sprawdź czy Twój plan zdrowotny obejmuje drugą opinię medyczną.
  2. Umów się na wizytę u drugiego lekarza. Daj sobie wystarczająco dużo czasu, aby zorganizować wysłanie twoich dokumentów medycznych przed wizytą.
  3. Wyślij swoje dokumenty z pierwszą opinią do drugiego lekarza. 
  4. Poproś o przesłanie raportu z wizyty do twojego głównego lekarza. To pozwoli zachować wszystkie twoje informacje medyczne w jednym miejscu.

Jak korzystać z Drugiej Opini Medycznej? 

Kiedy już zgromadzisz potrzebne informacje, omów je z twoim lekarzem pierwszego kontaktu lub wybranym specjalistą. Porozmawiaj o tym, jak wybory dotyczące leczenia mogą wpłynąć na twoje codzienne życie, teraz i w przyszłości. Jeśli chodzi o wybory testów, omów, w jaki sposób wyniki byłyby dla ciebie użyteczne.

Jeśli twoi lekarze się zgadzają, twoja decyzja powinna być bardziej klarowna. Ale czasami lekarze się nie zgadzają. Nawet gdy lekarze stosują te same wytyczne, może istnieć więcej niż jedna opcja leczenia. Dwóch lekarzy może mieć dobre, ale różne opinie na temat sposobu leczenia.

Jeśli lekarze się nie zgadzają, porozmawiaj ponownie ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. Czy może on lub ona pomóc ci w podjęciu decyzji? Jeśli nie, a jeśli wciąż zastanawiasz się nad innymi opcjami, porozmawiaj z innym rodzajem dostawcy usług medycznych. Na przykład, jeśli myślisz o operacji kręgosłupa, spotkaj się z dwoma chirurgami i porozmawiaj z fizjoterapeutą (lekarzem przeszkolonym do pomocy w rekonwalescencji po operacji, urazie lub udarze) lub lekarzem z doświadczeniem w opiece nad kręgosłupem bez konieczności operacji. Możesz dowiedzieć się o nieoperacyjnych, mniej ryzykownych opcjach, które możesz wypróbować.

Pamiętaj, że ostateczna decyzja należy do ciebie!